Drewno, a jego wilgotność.

Prowadzimy sprzedaż drewna w systemie ratalnym na dogodnych warunkach.
Zapraszamy naszych Klientów do skorzystania z korzystnej oferty!Wilgotność

      Zawartość wody w drewnie ma kolosalne znaczenie dla wartości opałowej drewna. Generalnie można przyjąć, że im mniejsza wilgotność drewna, tym większa wartość opałowa. Największa ilość wody występuje w drewnie świeżym, tuż po ścięciu. Wyróżniamy następujące rodzaje wilgotności:

 Zakres wilgotności [%] 
Drewno świeże (mokre) > 30 Drewno tuż po ścięciu
Drewno wilgotne 20-30  
Drewno powietrznie suche 15-20 Drewno sezonowane na powietrzu w odpowiednich warunkach; nadaje się do palenia
Drewno pokojowo suche 5-15 Drewno składowane w ogrzewanych pomieszczeniach
Drewno suche < 5 Drewno podgrzewane na specjalnych
suszarkach

 

     Drewno świeżo pozyskane posiada zróżnicowaną wilgotność w zależności z jakiej części drzewa pochodzi klocek. Najwyższa wilgotność występuje w części odziomkowej drzewa (tuż przy ziemi), z kolei najniższa wilgotność w części środkowej pnia. Posuwając się wyżej w stronę korony wilgotność znowu wzrasta.

     Również pora roku ma wpływ na wilgotność pozyskanego drewna. Drewno ścięte w okresie zimowym posiada niższą wilgotność niż w sezonie wegetacyjnym. Powinno to być bardzo ważną wskazówką  – zakup drewna w pierwszym kwartale pozwala na uzyskanie minimalnej wilgotności na starcie oraz wykorzystanie na składowanie całego sezonu wegetacyjnego od marca do października, a w listopadzie już można hajcować …

     Dla każdego palacza kominkowego najważniejsza jest znajomość terminu wilgotność drewna powietrznie suchego. Uzyskujemy ją po roku sezonowania na powietrzu. Drewno powinno być starannie ułożone pod wiatą z odkrytymi bokami lub ustawione na otwartej przestrzeni w sztapel i przykryte na górnej płaszczyźnie plandeką. Niektóre gatunki przesychają szybciej, inne natomiast wolniej. Teoretycznie drewno uzyskuje maksymalną wartość opałową po 2 latach sezonowania. Ciekawe jest to, że przy odpowiednim zabezpieczeniu wartość opałowa w dalszych latach wcale nie spada.

     Wytrawni palacze z latami praktyki potrafią wizualnie i namacalnie określić stan wilgotności powietrznie suchego drewna; szczapy są lżejsze i mają trochę inną barwę. Najlepszym sposobem jednak jest użycie wilgotnościomierza, zwłaszcza w sytuacji gdy sprzedawca drewna twierdzi, że zostało pozyskane przed rokiem, jednak nie zawsze dodaje, że leżakowało pod gołym niebem bez zabezpieczenia …

       Zdarza się czasem, że nabywca opału ma możliwość zakupu drewna posuszowego. Drewno posuszowe pochodzi z drzew, które uschły jeszcze przed wycinką. Zastanówmy się czy opał posuszowy nadaje się do kominka.

       Drewno posuszowe teorytycznie powinno mieć mniej wody od drewna ze świeżo ściętego żywego drzewa. Nie zawsze jednak tak jest. W niektórych przypadkach posusz może zawierać naprawdę sporo wody, zwłaszcza w części odziomkowej (najbliżej ziemi). Jest to zależne od wieku posuszu, gatunku drewna, pory roku, konfiguracji terenu. Prawdą jednak jest, że woda zawarta w drewnie posuszowym szybciej się ulatnia i opał taki sezonuje się w krótszym czasie.

       Ważną sprawą jest wiek drewna posuszowego, tzn. informacja kiedy drzewo uschło i jak długo stało, czy jest to posusz stary czy młody. Generalnie można przyjąć, że im starszy posusz tym gorsza jakość, większa zawartość zgnilizny, występowanie owadów itd. Stary posusz można rozpoznać po odpadającej korze, występowaniu zabarwień drewna, zgnilizn i chodników owadzich; z takiego drewna mocno się sypie. Niektóre gatunki mogą dłużej stać po uschnięciu i są bardziej odporne (np. dąb, robinia, wiąz). Inne znowu gatunki bardzo szybko po uschnięciu zaczynają próchnieć, są to gatunki o drewnie niezabarwionym, mi.in. brzoza, grab, buk i inne.

       Opał z posuszu posiada szereg mankamentów, które mocno ograniczają jego zastosowanie w kominku. Drewno takie z powodu występowania zgnilizny, chodników owadzich i trocin nie za bardzo się sprawdza do palenia w kominku, który często jest usytuowany gdzieś w centralnym miejscu naszego domu, np. w salonie lub sypialni. Nie chodzi też tylko o względy estetyczne, gdyż występowanie zgnilizny poważnie obniża wartość opałową drewna. Opał taki bardziej się nadaje do palenia w piecu centralnego ogrzewania niż w kominku.

       W niektórych przypadkach drewno pochodzące z posuszu może być dobrym opałem do kominka. Niektóre drzewa usychają w specyficznych warunkach, gdzie kora zasklepia się i  nie odpada, a drewno nie jest zasiedlone przez owady (lub w minimalnym stopniu). Aby jednak zakup takiego drewna był trafiony, należy bezwzględnie dokonać bardzo dokładnych oględzin takiego drewna przed zakupem.

Zapwewniamy dostawy drewna opałowego i kominkowego Olecku, Ełkowi, Gołdapi, Augustowowi, Bargłowowi Kościelnemu, Rajgrodowi, Sztabinowi, Dąbrowie Białostockiej, Lipsku, Sejnom, Krasnopolowi, Puńsku, Szypliszkom.

Copyright 2011 © VIP P.U.H Magdalena Zakrzewska     Obsługujemy Suwałki i okolicę: Olecko, Ełk, Gołdap, Augustów, Bargłów Kościelny, Grajewo, Rajgród, Sztabin, Dąbrowa Białostocka, Lipsk, Sejny, Krasnopol, Puńsk, Szypliszki, Filipów i wiele innych...      Administracja: Jerzy Rydzewski   Jerzy Rydzewski   Dodaj stronę do ulubionych Google Katalog
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free