Brykiet drzewny.
Regularny to blok sprasowanego materiału sypkiego i opcjonalnie lepiszcza. Jako materiał opałowy, wykonywany jest z mieszanki różnych palnych składników (np. trocin, torfu, miału, węgla drzewnego, słomy itp.), czasami z dodatkiem lepiszcza, sprasowanych pod ciśnieniem. Brykiety mogą mieć kształt odłamków o przekroju kołowym lub prostokątnym.
Brykiet drzewny to wysokokaloryczny materiał opałowy nowej generacji, wykonany z uprzednio rozdrobnionych, czystych trocin, wiórów oraz zrębków. W procesie produkcji wymienione surowce ulegają sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem, bez najmniejszego nawet dodatku substancji klejących. O kształcie otrzymanego produktu decyduje rodzaj zastosowanej prasy brykietującej. Jednymi z najpopularniejszych są brykiety w kształcie kostki (RUF). Niska zawartość wilgoci i wysoka gęstość brykietu sprawia, że wartość opałowa brykietu jest wyższa niż drewna, a po spaleniu zostaje po nim jedynie niewielka ilość popiołu, (który można z powodzeniem wykorzystywać jako nawóz).
Znaczenie tego paliwa na krajowym rynku systematycznie wzrasta. Brykiet jest ceniony ze względu na swoje zalety: dużą gęstość, wysoką wartość energetyczną, niską emisję dwutlenku węgla, brak szkodliwych substancji, łatwość przechowywania i transportu oraz różnorodne zastosowanie. Jest sprzedawany najczęściej w 10 kg opakowaniach. Brykiet drzewny może być efektywnie spalany przede wszystkim w kominkach, jako substytut najwyższej jakości drewna.
Brykiet drzewny to duża gęstość i nie tylko!
Jego główną zaletą jest duża gęstość, dwa razy większa niż drewna. Ponadto łatwo się go przechowuje i nie ma problemu z dystrybucją jego na terenie kraju. Brykiet drzewny bez problemu można stosować w kotłowniach z automatycznym podawaniem paliwa. Posiada wysoką wartość opałową, która jest porównywalna z węglem kamiennym gorszej jakości.
Brykiet drzewny - ekologiczna i zdrowsza alternatywa.
Przede wszystkim brykiet drzewny produkuje się bez substancji wiążących, w związku z tym nie posiada substancji szkodliwych, a podczas jego spalania następuje niska emisja dwutlenku siarki i innych substancji szkodliwych. W trakcie spalania brykietu drzewnego powstaje mało popiołu, który również może zostać wykorzystany jako nawóz ekologiczny w naszych ogródkach. Przechowywać brykiet można nawet przez kilka lat, warunek jest jeden, by zachował swoje właściwości musi być składowany w suchych pomieszczeniach.